Víme, jak opravdu kradou, co je láká a co odrazuje
Vlamači do domů a bytů nemívají dovolenou. Pracují naplno po celý rok a my sami jim často dáváme znamení, že by bylo dobré nahlédnout do naší domácnosti a něco cenného si odtud vzít. Nejnovější průzkum uvádí, že 72,8% Slováků slyšelo ve svém okolí alespoň o jedné domácnosti, kterou vykradli zloději a 52,4% Slováků nemá doma bezpečnostní dveře.
Nejenže můžete přijít o cenné věci, které pro vás mají úplně jinou hodnotu než pro zloděje – například šperky, které se v rodině dědí z generace na generaci, zároveň přijdete o pocit, že jste doma v bezpečí. Když do vašeho soukromí bez pozvání vkročí někdo cizí, navždy to ve vás zanechá stopu!
„Děláme to takhle“
Podle výpovědí vězňů odsouzených k trestu odnětí svobody za vloupání, jsou při jejich „práci“ věci, které je jednoznačně odradí od pokusu vzít si něco cizího, ale jiné zase považují doslova za pozvání. Obecně například tvrdí, že bezpečnostní kamery jsou odstrašující, ale našli se i tací, kteří nainstalované kamery chápali jako jednoznačný signál, že za dveřmi se nachází něco cenného a proto se je vyplatí překonat. Pokud dveře překonaly a uvnitř se pak spustil alarm, většina z nich ušla, ale našel se i jedné odvážlivec, který se alarm pokusil sám vypnout.
Nepodceňujte pojištění domácnosti.
Samozřejmě, že dříve, než se zloděj pokusí proniknout do cizí nemovitosti, musí si ověřit, že doma nikdo není. Udělá to jednoduše, zazvoní nebo zaklepe. A když někdo otevře? I to mají vyřešeno. „Hrál jsem si, že jsem se ztratil nebo hledám přítele,“ řekl jedné z usvědčených pachatelů. „Zeptal jsem se, jestli neviděli mého psa a odešel jsem,“ řekl druhý. A třetí to dělal takto: „Nosil jsem pěkné oblečení a vytištěný dotazník z internetu a tvářil jsem se, že je chci oslovit do anonymního průzkumu.“
Pozvánkou pro zloděje jsou pootevřená okna či balkonové dveře, na dvoře žebřík nebo lopata, které jim pomohou vniknout dovnitř a brechání malého pejska je také neodradí. Naopak krok zpět udělali a svého záměru krást se vzdali, pokud narazili na pořádně velkého psa nebo kvalitní bezpečnostní dveře. Jejich překonání totiž zabírá příliš mnoho času a tím se zvyšuje riziko, že budou odhaleni.
Přejděte jim přes rozum!
Aby se vaší domácnosti zloději rovnou obloukem vyhnuli a nechali na pokoji vaše cennosti či cenné soukromí, je třeba zainvestovat do bezpečnosti. V první řadě do bezpečnostních dveří. „Bezpečnostní dveře se testují v akreditovaných zkušebnách, a to tak, že se je tam pokoušejí různými způsoby překonat. Podle způsobu napadení a času potřebného na překonání dveří se pak dveře zařazují do bezpečnostních tříd,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Juraj Hroš ze společnosti SHERLOCK ASSA ABLOY. „Bezpečnostní dveře, které prošly zkušebnou, mají certifikát potvrzující jejich zařazení do bezpečnostní třídy podle evropské normy EN1627. Pokud certifikát nemají, tak prodejce pouze deklaruje, že jsou bezpečnostní, ale není tomu tak.“
První bezpečnostní třída dveří se hodí akorát na sklep, kde jsou prázdné zavařeninové láhve, protože jsou snadno překonatelné.
Druhou bezpečnostní třídu nepovažují odborníci stále za dostatečnou ochranu k zajištění chráněného prostoru (byt, dům). proti průměrně vybavenému a zručnému pachateli.
\“Pro běžnou rodinu, která chce chránit svůj majetek, soukromí a bezpečí, doporučují odborníci bezpečnostní dveře v minimálně třetí bezpečnostní třídě odolnosti proti překonání,\“ informuje J. Hroš.
Čtvrtá bezpečnostní třída se z pohledu zabezpečení bytu a domu považuje za nejvyšší oblíbenou ochranu.
Namísto kamery, která některé zloděje neodrazuje, ale láká, si můžete dát do dveří nainstalovat hi-tech novinku – elektronické „kukátko“. Je v něm ukryta širokoúhlá kamera, která snímá vše, co se děje přede dveřmi. Videa a fotografie se následně ukládají, takže víte, kdo u vás zvonil, i když jste nebyli doma a případný videozáznam se hodí pro policii i pojišťovnu.
Všechny novinky najdete také v nově otevřené prodejně SHERLOCK ve Třech věžích na Bajkalské v Bratislavě.
Pro jistotu
Kromě bezpečných dveří potřebuje každá domácnost i pojištění, které v případě vloupání rychle nahradí vzniklé škody, aby se minimalizovalo snížení naší životní úrovně a komfortu bydlení.
„Pojistná smlouva definuje minimální úroveň mechanického zabezpečení, zpravidla jde o pevně osazené dveře s bezpečnostním zámkem. Při minimální mechanické úrovni zabezpečení je osobní majetek v domácnosti pojištěn až do částky 20 000 eur. Při vyšších stupních zabezpečení je osobní majetek chráněn do plné výše pojistné částky, kterou si volí sám klient a může dosahovat až statisíce eur.“ dodává Ing. Monika Poracká z pojišťovny Aegon.
https://denikspecial.cz/vyroba-plastu-inovace-a-udrzitelnost-ve-svete-materialu/
https://denikspecial.cz/stante-se-vecirkovou-hvezdou-jak-naplanovat-nezapomenutelnou-party/
https://mystyl.cz/seznamte-se-se-satenem-jake-jsou-jeho-hlavni-vyhody-nevyhody-historie-vyroba-i-moznosti-pouziti/