Letiště upozorňuje rekreantů: Pozor na chyby před odletem na dovolenou

Date:

Share post:

Zapomenuté či neplatné pasy, nevhodné předměty, pomýlené linky či pozdní příchody. To jsou všechno věci, které rekreantům mohou zkomplikovat cestu. Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě by proto chtělo rekreantů upozornit, aby se těchto chyb vyvarovali.

Zapomenuté či neplatné pasy, nevhodné předměty, pomýlené linky či pozdní příchody. To jsou všechno věci, které mohou pokazit dovolenou.

Bratislavské letiště očekává letos nejvytíženější dovolenkovou sezónu v celé své historii. Naplánováno je přes 2 500 odletů a příletů charterových linek s rekreanty. „Každoročně však dovolená pro více z nich skončí ještě před samotným odletem a to z důvodu, že cestujícímu není umožněn odlet pro několik důvodů,“ upozorňuje mluvčí Veronika Ševčíková.

  1. Neplatný cestovní pas Nejednou se stane, že cestující zjistí až při vybavení na check-in pultu, že jeho pas již pozbyl platnosti. V tom případě cestujícímu není umožněn odlet. Přichází tak o zaplacenou dovolenou i letenku.

Play0%Volume

  1. Nedostatečná délka platnosti cestovního pasu Pro vstup do některých dovolenkových zemí nestačí mít jen platný pas, ale délka platnosti musí být ještě i několik měsíců po příletu ze země. Pokud cestující nemá dostatečně dlouhou platnost pasu, není mu umožněn odlet.
  2. Neplatný nebo nedostatečně dlouho platný pas dítěte Zatímco dospělý může cestovat v rámci EU i na občanský průkaz, každé dítě při cestě do zahraničí musí být držitelem platného cestovního pasu. Dětem mladším 6 let se cestovní pas vydává s platností na 2 roky. I pro ně při cestě do vybraných zemí platí, že pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců po návratu.

,,Doporučujeme cestujícím, aby se k odletu… Foto: SHUTTERSTOCK
,,Doporučujeme cestujícím, aby se na odlet dostavili 2 hodiny před odletem,“ připomíná mluvčí bratislavského letiště Veronika Ševčíková.

  1. Zapomenutý pas v kopírce „V lani se zaměstnanci letiště často setkávali s tím, že si rekreanti zapomínali své cestovní doklady (pas, občanský průkaz) v kopírovacím stroji, když si byli dát před odletem pořizovat fotokopie těchto dokladů,“ připomíná Ševčíková. letiště tak přijeli bez nich, nebo jen se samotnou fotokopií.“ Upozorňujeme rekreantů, aby si dali na to velký pozor, protože bez platného originálu cestovního dokladu neodletí. Fotokopie dokladu není při odletu akceptována,“ poznamenala.
  2. Různá příjmení ženy před svatbou a po svatbě Letní měsíce jsou obdobím svateb a svatebních cest. Ženy si však musí dát pozor na to, že jejich příjmení musí být stejné na letence jako na cestovním dokladu – občanském průkazu či pasu. Stejně příjmení cestující nahlášené v cestovní kanceláři musí být shodné s příjmením na cestovním dokladu. Pokud se příjmení jedné osoby různí, ztrácí nárok na odlet. „Pokud tedy žena odjíždí na dovolenou ihned po svatbě a nemá ještě vybavený občanský průkaz či pas na nové příjmení, je třeba v cestovní kanceláři či při koupi letenky nahlásit své dívčí příjmení,“ říká Ševčíková.

Podmínky pro vstup do prázdninových zemí:

Egypt – platnost pasu alespoň 6 měsíců po návratu, víza se získávají po příletu do země

Turecko – platnost pasu alespoň 150 dní po návratu (5 měsíců), není třeba víza

Young Caucasian woman running to the tropical waterfall in Thailand

Omán – platnost pasu alespoň 6 měsíců po návratu, víza se získávají po příletu do země

Spojené arabské emiráty – platnost pasu alespoň 6 měsíců po návratu, není třeba víza

Tunisko – platnost pasu během pobytu, není třeba víza

  1. Zmýlení si linky a času letu Během dne se na bratislavském letišti uskuteční nejednou několik odletů do turecké Antalye, egyptské Hurghady či bulharského Burgasu. Cestující tak musí sledovat nejen destinaci, do které letí, ale také číslo linky, číslo nástupní brány a přesný čas odletu. „I letos jsme zaznamenali případy, kdy cestující svůj let zmeškali z důvodu, že stáli v nesprávné řadě na nástup do letadla,“ upozorňuje mluvčí letiště.
  2. Pozdní příchod k nástupní bráně Nástup na odlet. boarding, začíná přibližně 45 až 50 minut před odletem letadla. Na nástup do letadla jsou cestující vyzváni letištním rozhlasem. Nástupní brána se však uzavírá zpravidla 30 či 20 minut před odletem a ne až v době samotného odletu letadla. Pokud se cestující dostaví na nástup pozdě, ztrácí nárok na odlet a nemá nárok na vrácení ceny letenky.
  3. Pozdní příjezd na letiště
    Vybavení na check-in pultu, přechod bezpečnostní kontrolou a při odletech do zemí Neschengenu i hraniční/pasovou kontrolou vyžaduje určitou dobu. Přijede-li cestující na letiště později, nemusí mít dostatek času na absolvování všech nezbytných úkonů.
  4. Posílení se alkoholem před odletem Radost z odletu na dovolenou s kamarády nejednou cestující slaví už na letišti alkoholem.
- Reklama -PR články

Další články autora

Jak a proč ČNB zmírňuje pravidla pro získání hypotéky?

Uvažujete o vlastním bydlení, ale ze současných cen nemovitostí v Česku vám jde hlava kolem? Řada z nás...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Vaše peníze ztrácí na hodnotě, můžete je zachránit investicí do P2P půjček

Inflace je veřejný nepřítel, který ničí i vaše úspory. Mnoho lidí si celý život šetří peníze, za které...

Za problémy se zažíváním může být i psychika

Za poruchami zažívání se mohou skrývat také psychické problémy. Nervové zásobení žaludku zajišťuje bloudivý nerv, který také řídí...